Victoria’s Secret’ın Kurucusu Roy Raymond’ın, Çalkantılarla Dolu Hayat Hikâyesi (Her Şey Karısı İçindi!)

Victoria’s Secret’ın Kurucusu Roy Raymond’ın, Çalkantılarla Dolu Hayat Hikâyesi (Her Şey Karısı İçindi!)

Victoria’s Secret, Amerikalı bir iş adamı olan Roy Raymond tarafından kurulmuştur. Raymond’ı böyle bir düşünceye sürükleyen ise karısı olmuştur.

Gelin Victoria Secret’ın kurucusu Roy Raymond’ın hikâyesine bakalım.

Roy Raymond Victoria’s Secret’ı kurmadan önce, birçok sektörde çalışmıştır.

Hatta bu sektörler arasında eczacılıkta adını sıkça duyduğumuz Vicks firmasının, pazarlama departmanında da kısa süreliğine bulunmuştur. 

Victoria’s Secret’ın hikâyesi ise Stanford Üniversitesi’nde okuyan Roy Raymond’un karısına iç çamaşırı almak için bir mağazaya girmesiyle başlar. Raymond, girdiği bu mağazada kadınların arasında dolaşmaktan oldukça çekinir.

Kendini o kadar kötü hisseder ki kendi gibi çekingen erkekler için bir çözüm arayışına girer.

Aynı zamanda çamaşır sektöründe büyük bir ihtiyaç ve açık olduğunu fark eden Raymond, 80 bin dolar borca girer.

1997’de California’da erkeklerin kendilerini daha rahat hissedebilecekleri ve eşleri için çekinmeden alışveriş yapabilecekleri bir iç çamaşırı mağazası açar. Yine de mağazaya girmek istemeyen erkekler için de kargoyla teslimatı başlatır.

Victoria’s Secret, kurulduğu ilk yıl 500 bin dolar ciro elde etmeyi başarır. İkinci yılında ise 3 farklı mağaza daha açılır. Marka 1982’de seri üretime geçerek kendi ürünlerini üretmeye başlar. 

Victoria’s Secret kısa zaman içinde, 6 mağazaya ve 6 milyon dolar ciroya ulaşır.

Erkek müşterilerin kolayca alışveriş yapması üzerine kurulan ve ilerleyen marka stratejisi, zaman içinde kadın müşterilerin bu markadan uzaklaşmasına sebep olur. Akabinde beklenmedik maddi sorunlar da baş göstermeye başlar.

Bunun sonucunda Victoria’s Secret, dönemin güçlü şirketlerinden biri olan The Limited’in kurucusu, Leslie Wexner tarafından 1 milyon dolar karşılığında satın alınır. Marka el değiştirdikten sonra hızla yükselişe devam eder.

Roy Raymond ise tam da işini kaybettiği esnada ailevi sorunlar yaşamaya başlar.

Eşiyle boşanır ve kanser sebebiyle saçlarını kaybeden kadınlar için peruk yapan bir şirkette çalışmaya başlar. Bir süre sonra ailesinin de yardımıyla bir şirket daha kurmaya çalışır ancak başarılı olamaz.

Raymond, 1993’te Golden Gate Köprüsü’nden atlayarak intihar eder. Geriye ise akıllarda tek bir soru kalır. Roy Raymond’ın intihar sebebi Victoria’s Secret’ın başarısızlığı mıydı yoksa ailevi problemleri mi? 

Kaynaklar: Medium

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir