Kış aylarında doğru ısınma yöntemleriyle tasarruf etmenin 3 basit yolu

Kış aylarında doğru ısınma yöntemleriyle tasarruf etmenin 3 basit yolu

1-SICAK SU BORULARI KÖPÜKLE YALITILMALI

Sıcak su borularının köpükle yalıtılmasının önemine değinen uzmanlar, boru gecikmesinin (sıcak su borularını köpük tüplerle yalıtmak) boruların içindeki suyu daha uzun süre sıcak tutarak boruların donmasını önlediğine dikkat çekti. Üstelik bu durum ısıtma ve sıcak suyu çok daha verimli hale getiriyor. Kolaylıkla temin edilen bu boru yalıtım köpükleri, saniyeler içinde takılabiliyor.

2- RADYATÖRÜN HAVASI ALINMALI

Radyatörlerin tavana kadar ısınıp ısınmadığını kontrol etmenin de büyük önem taşıdığını belirten uzmanlar, “Eğer radyatörler ısınmıyorsa, muhtemelen bir radyatörün havasının nasıl alınacağını öğrenmek gerekir. Bu yöntem, sıcak suyun yükselmesini engelleyip tepede hapsolmuş havayı serbest bırakmak anlamına gelir. Üstteki küçük vanayı açmak için radyatör hava alma anahtarı kullanılabilir. İşlem yapıldığında havanın tısladığı duyulacak; bu da tasarrufu belirgin bir şekilde sağlayacak” bilgisini paylaştı.

3-KOMBİ BAKIMI İHMAL EDİLMEMELİ

Kışın ucuz ısınma yöntemleri arasında başta kombi olmak üzere evdeki tüm iklimlendirme cihazlarının bakımının yapılması gerektiği aktaran uzmanlar, “Kombiler de tıpkı insanlar gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Evdeki kombiye yıllık bir bakım için servis çağrılarak daha uzun süre dayanması ve daha verimli çalışması sağlanabilir. Eğer bu yapılmazsa hem tasarruf sağlanamaz hem de kombi kullanımı sekteye uğrar. Bunun yanında pencerelerin ve kapıların etrafındaki boşlukların doldurulması, ısıtma faturalarında tasarruf etmeye yardımcı olabilir. Bu amaç için tasarlamış bir yalıtım bandına bütçe ayırmak, ısınmayı daha konforlu hale getirebilir” tavsiyelerinde bulundu.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir