İsrail Başbakanı Netanyahu’dan, Hamas’ın operasyonu sonrası ilk açıklama: Savaştayız ve kazanacağız

İsrail Başbakanı Netanyahu’dan, Hamas’ın operasyonu sonrası ilk açıklama: Savaştayız ve kazanacağız

T24 Dış Haberler

Hamas’ın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden bu sabah saatlerinde başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonrası İsrail ordusu savaş durumu alarmı” ilan etti; Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı. İsrail ayrıca Hamas’ın operasyonuna karşılık olarak “Demir Kılıç” operasyonunu başlattı. Bölgede sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ederken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir videolu açıklama yayımladı.

TIKLAYIN | Hamas, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” operasyonu başlattı; Gazze Şeridi’nden 5 bin roket atıldı: İsrail savaş alarmı durumunda

X platformundan yayımladığı bir video ile ülkesinin bir “savaşta” olduğunu ve “kazanacağını” söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu, “Düşmanımız daha önce hiç bilmediği bir bedel ödeyecek” dedi.

Hamas Sözcüsü: Bu işgalcilere karşı bir savaş

Hamas sözcüsü Halid Kadumi, Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, “Aksa Tufanı” operasyonunun sadece İsrail’e değil uluslararası topluma da Filistinlilerin son yıllarda maruz kaldıkları tüm zulümlere karşılık olarak sadece kendilerini savunduklarının bir işareti olduğunu söyledi.

Kadum, “Uluslararası toplumun Gazze’de, Filistin halkına ve El Aksa gibi kutsal mekânlarımıza yönelik zulmü durdurmasını istiyoruz. Tüm bunlar bu savaşı başlatmamızın ardındaki nedenler” dedi.

Hamas’ın İsrailli asker ve sivilleri rehin alıp almadığı sorusuna Kadumi, “Onlar rehine değil. Onlar savaş esiri” yanıtını verdi. İsrailli yerleşimcilerin de işgalci olduğunu ve uluslararası hukuka göre işgalci olduklarını söyledi. 

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir