Venezuela’da muhalefet adayı Machado’ya 15 yıl siyasi yasak 

Venezuela’da muhalefet adayı Machado’ya 15 yıl siyasi yasak 

Ulusal basında çıkan habere göre, Venezuela Mali İşler Genel Müdürlüğü, soruşturma kapsamında, Maria Corina Machado’nun, Venezuela’nın kamu etiğini, idari ahlakını, hukukun üstünlüğünü, barış ve egemenliğini ihlal ettiğine karar vererek, muhalif adaya 15 yıl siyasi yasak getirdi.

“ESKİ MUHALİF LİDER GUAİDO İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI”

Machado’nun, eski muhalif lider Juan Guaido ile yaptığı işbirliğine dikkati çeken müdürlük, Venezuela’nın yurt dışında çalınan varlıklarının ve yapılan yolsuzluklar nedeniyle ülkenin sağlık sistemine büyük zarar verildiğini ifade etti.

MACHADO: REJİMİN ZATEN YENİLDİĞİNİ GÖSTEREN İŞE YARAMAZ BİR YASAK KARARI

Maria Corina Machado ise Twitter hesabından yasak kararına tepki göstererek, “Rejimin zaten yenildiğini gösteren işe yaramaz bir yasak kararı. Şimdi ön seçimlerde daha güçlü, daha istekli oy kullanacağız. Burada bunu sağlayacak olan Venezuela halkıdır. Sonuna kadar devam” ifadesini kullandı.

Muhaliflerin oluşturduğu Üniter Platform da sosyal medya hesabından kararı kınayarak, “Machado’ya verilen ceza Venezuelalıların siyasi hakkının açık ihlalidir. Bunu oy birliğiyle reddediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalif adaylardan Henrique Capriles ise Machado’ya verilen siyasi yasak kararının “anayasaya aykırı” olduğunu savunarak, “Bu karar utanç verici bir eylemdir. Maduro ve rejiminin anti-demokratik rotasının bu yeni örneğini tümden reddediyoruz” dedi. Capriles, ekim ayında yapılacak ön seçimler öncesi halka çağrıda bulunarak, oy kullanma haklarından vazgeçmemelerini istedi.

patronlardunyasi.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir