Ünlü Ekonomist Uyardı: Enflasyondaki Gerileme Başarı Değil!

Ünlü Ekonomist Uyardı: Enflasyondaki Gerileme Başarı Değil!

Bank for International Settlements (BIS) Baş Ekonomisti Claudio Borio, küresel olarak mal ve hizmetlerin fiyatlarında meydana gelen düşüş eğilimine rağmen, küresel enflasyon riskinin hala yüksek olduğunu belirtti. Borio’ya göre, birçok ülkede fiyatlardaki düşüşe rağmen enflasyon hala yüksek ve katı kalma eğiliminde bulunuyor.

Küresel fiyat artışlarının gerilemesi için kolay kazanımların zaten elde edildiğini ancak acı ilaçların hala içilmediğini ve ekonomideki bazı yavaşlatıcı kararların tam olarak etkisini henüz göstermediğini ifade eden Borio, çekirdek enflasyonun küresel yüksek seyrini korumaya devam ettiğinin altını çizdi.

Fiyat artışları ile mücadele için alınan bazı karar ve önemlerin küresel olarak manşet enflasyonda düşüş meydana getirmesine rağmen, çekirdek enflasyonda pek etki yaratmamasının gelecekte fiyatlardaki artış ile mücadeleyi zorlaştıracağına dikkat çeken Bank for International Settlements Baş Ekonomisti Claudio Borio, bu duruma sebep olarak ise fiyatlama davranışlarındaki değişimleri ve insanların artık yavaş yavaş fiyatlardaki yüksek seyre adapte olmalarını işaret etti.

Küresel Enflasyonda Gerileme Sürüyor

Birisi 2023 Mayıs ayına, diğeri ise 2022 Eylül ayına ait OECD tarafından hazırlanan bu iki veri setine baktığımızda, küresel enflasyondaki gerilemeyi net bir şekilde görebiliyoruz. Seçilmiş ülkeler üzerinden gidecek olursak, Kanada’da yüzde 6,9 olan enflasyonun yüzde 4,4’e gerilediğini, Brezilya’nın enflasyonunda 7,2’den 3,9’a kadar bir gerileme olduğunu, Türkiye’de ise yüksek baz etkisi ve son dönemde uygulanan ‘ücretsiz doğal gaz’ tarifesinin etkisiyle yüzde 83,5’ten yüzde 39,6’a bir gerileme olduğunu söylemek mümkün.

2022 Eylül- Kaynak OECD
2023/Mayıs -Kaynak OECD

Uzmanlar, küresel olarak fiyatların gerileme gösterdiği konusunda ortak bir görüşe sahip gibi gözüküyor. Rusya Ukrayna savaşının ardından hızla artan petrol ve gıda fiyatlarının, COVID-19’dan yeni yeni çıkmaya başlayan ekonomilerde baskı yaratması sonucu hızla artan fiyatlar, hem savaşın etkilerinin azalması, hem de enerji fiyatlarında yaşanan gerilemeyle birlikte yükseliş eğilimi sonlandırmışa benziyor.

Bu dönemde çekirdek enflasyondaki gerileme ise Borio gibi kıdemli ekonomistleri pek memnun etmişe benzemiyor…

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir