Türk kadın basketbolundaki çöküş devam ediyor: İstikrarlı başarısızlık!

Türk kadın basketbolundaki çöküş devam ediyor: İstikrarlı başarısızlık!

Kalburüstü yabancı yıldızlarla takviyeli kulüp takımlarıyla Avrupa kupalarında başarılı sonuçlar alan Türk basketbolunun milli takımlar düzeyindeki çöküşü tüm hızıyla sürüyor.

Erkek basketbolundan sonra kadın basketbolunda da dibe vuruşumuz tescillendi. A Milli Kadın Takımımız, Slovenya ve İsrail’in ortaklaşa düzenlediği Avrupa Şampiyonası’na D Grubu’nda 1 galibiyet 2 yenilgiyle dördüncü ve sonuncu olarak ilk turda havlu attı. Türkiye, iki ev sahibi ve Letonya ile birlikte elenen 4 ülkeden biri oldu.

2005’ten itibaren tüm Avrupa şampiyonalarına katılan, 2011’de ikinci, 2013’te üçüncü olarak madalya alan Potanın Perileri; 2010’ların ikinci yarısından itibaren büyük bir düşüşe geçti. Ay-Yıldızlılar, son 3 Avrupa Şampiyonası’nda (2019, 2021, 2023) gruptan çıkamadı; 9 maçta sadece 2 galibiyet alabildi ve 16 takım arasında 14. olabildi.

NEREDEN NEREYE?

Türkiye, kadın basketbolunda sürekli yabancılar için para harcayıp Nevriye Yılmaz, Birsel Vardarlı Demirmen ve Işıl Alben gibi yıldızlar yetiştirememenin faturasını ödüyor.

Altın jenerasyon, Avrupa şampiyonalarında 1 gümüş, 1 bronz madalya alırken; 2014’te de dünya dördüncüsü olmuştu. Aynı takım 2012 ve 2016’da art arda iki olimpiyat görmüş; sırasıyla beşincilik ve altıncılık elde edip tarihi sonuçlara imza atarak kadın voleybolculardan bile daha başarılı olmuştu.

BECEREMEDİK!

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ekrem Memnun, 80-66’lık Slovakya yenilgisinin ardından başarısızlığı değerlendirirken “Kaçırdığımız 3. büyük turnuva olacak bu. İyi turnuva oynamadıkça büyük oyuncu olmak çok zor. Daha çok genç bir takımız. Onlar adına çok istiyordum, gelecekleri için. Maalesef beceremedik” dedi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir