Tesla’dan ikinci çeyrekte satış rekoru

Tesla’dan ikinci çeyrekte satış rekoru

Dünyanın en büyük iki elektrikli araç üreticisi ABD’li Tesla ve Çinli BYD ikinci çeyrekte yeni satış rekorları kırdı.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, dün 2023 yılı ikinci çeyrek araç üretimi ve teslimat raporunu yayınladı. Dünyanın en zengin insanlarından olan Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, ikinci çeyrekte 466 bin 140 araba teslim etti.

Rakamlar, analistlerin beklentilerini aştı. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan analistler, şirketin bu çeyrekte 448 bin 350 araba sevk etmesini bekliyordu.

DÜŞÜK FİYAT POLİTİKASI İŞE YARADI

Tesla’nın Teksas’taki araç montaj fabrikasında üretimi artırmasının ardından şirketin teslimatları çeyreklik bazda yüzde 10, yıllık bazda yüzde 83 artmış oldu. Rakamlar, Musk’ın fiyatları düşürerek satışları artırma politikasının etkisini gösterdiğini kanıtladı.

Ancak fiyat düşüşleri şirketin kârlılığını da etkiledi. Tesla, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla net gelirde yüzde 24 düşüş bildirdi. Ancak kârlılıktaki düşüşte hammadde ve diğer emtia maliyetlerinin artması da etkili oldu.

Model 3 ve Y, bu çeyrekte toplam Tesla satışlarının yüzde 96’sını oluştururken daha pahalı olan Model X ve Model S satışları sınırlı oldu.

ÇİNLİ RAKİPLER YÜKSELİYOR

Tesla rekor satış gerçekleştirirken en büyük rakibi Çinli BYD de satış hacmini artırmaya devam etti. Shenzhen merkezli şirketin üç aylık satışları bir yıl öncesine göre yüzde 98 arttı.

BYD ikinci çeyrekte toplam 700 bin temiz enerjili araç satarken bunların 252 bin 200’ü elektrikli araç oldu. Şirket ikinci çeyrekte 348 bin hibrit araç teslim etti.

Diğer Çinli elektrikli otomobil üreticilerinin satışları da bu çeyrekte arttı. Li Auto, 32 bin 575 teslimatla aylık en yüksek satış rakamına ulaşırken, Aion da 45 bin 13 teslimatla öne çıktı.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir