Sığınmacı almayan ülke 20 bin Euro verecek

Sığınmacı almayan ülke 20 bin Euro verecek

Avrupa Birliği (AB), üye ülkeler arasındaki en tartışmalı konulardan ortak göç ve iltica kuralları üzerinde anlaşmaya vardı. Üye ülkeler sığınmacı paylaşımı konusunda “kısmen” zorunlu ama esnek bir uygulamaya geçmeye hazırlanıyor. Yeni uygulamaya göre sığınmacı kabul etmek istemeyen ülke her bir kişi için 20 bin Euro (504 bin TL) ödeyecek.

YILLIK BAZDA 30 BİN MÜLTECİ

Hürriyet gazetesinden Güven Özalp’in haberine göre Lüksemburg’da bir araya gelen AB içişleri bakanlarının 12 saat süren müzakerelerin ardından aldıkları karar, bir yandan mevcut uygulamalar gereği sığınma arayışında olanların kitlesel olarak bulundukları İtalya ve Yunanistan gibi ülkeler üzerindeki baskıyı azaltmayı, diğer yandan Mülteci kabul etmek istemeyen ülkeleri dayanışmaya zorlamayı amaçlıyor. Karar gereği yıllık bazda 30 bin mülteci, üye ülkeler arasında gelir ve nüfus dikkate alınarak dağıtılacak. Ülkeler ya yeniden yerleştirme kapsamında mültecileri kabul etmeyi ya da ortak bir fona para ödemeyi seçebilecek.

MACARİSTAN BAŞBAKANI’NDAN SERT ÇIKIŞ

Karar oybirliği yerine nitelikli çoğunlukla alındı. Macaristan ve Polonya aleyhte oy kullanırken Bulgaristan, Malta, Litvanya ve Slovakya çekimser kaldı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Brüksel gücünü kötüye kullanıyor. Göçmenleri zorla Macaristan’a yerleştirmek istiyorlar. Bu kabul edilemez, Macaristan’ı zorla bir göçmen ülkesine dönüştürmek istiyorlar” dedi.

AB topraklarına ayak basan bir kişinin iltica hakkına sahip olup olmadığının belirlenmesi süresi de altı aya kısaltıldı. İltica başvuruları reddedilenlerin güvenli olarak nitelendirilen üçüncü ülkelere gönderilmesi konusunda da anlaşma sağlandı. Karar, üçüncü bir ülkenin güvenli olup olmadığını belirleme konusunda üye devletlere daha fazla hareket alanı tanıyor. AB’nin hangi ülkelerin güvenli olduğuna ilişkin bir liste hazırlaması gündemde. Avrupa Parlamentosu’nun da onayını gerektiren kararların şu aşamada Türkiye’yi doğrudan ilgilendiren bir boyutu yok.

patronlardunyasi.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir