Sahte saat piyasasında en çok o marka var

Sahte saat piyasasında en çok o marka var

Geçtiğimiz aylarda dünyaca ünlü saat markası Omega’nın sahte saatlerinin milyon dolarlara satılması gündeme gelmişti. Omega, bir dolandırıcılığın kurbanı olsa da asında replika saatler endüstride ayrı bir yere sahip.

Hatta ikinci el saatler alıp satan dünyaca ünlü Watchfinder & Co.’nun genel müdürüne göre, replika saat pazarı giderek daha sofistike hale geliyor ve pazarın neredeyse yarısı sahte Rolex’ten oluşuyor.

CEO Arjen van de Vall, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, geçen yıl satıcılardan alınan saatlerin yüzde 10’unun taklit olduğunu ve en çok da Rolex’lerin replikalarının ortaya çıktığını söyledi. Şirket, 2002 yılından bu yana ikinci el saat alım satımı yapıyor.

Van de Vall, “Rolex, en istek uyandıran ve en yüksek talep gören lüks saat markası, dolayısıyla en çok kopyalanan marka” dedi.

Van de Vall, Watchfinder’ın sahte ürünlerin yaklaşık yüzde 80’ini yalnızca görerek tespit edebildiğini söyledi. Ancak şimdi, kopyalar daha inandırıcı hale geldiğinden bu oran yüzde 20’ye kadar düştü.

Taklit piyasasında en çok Rolex’lere rastlansa da pek çok markayı görmek mümkün. Van de Vall, Bloomberg’e “Neredeyse tüm büyük lüks markaların kopya veya klon saatlerini çok, çok kaliteli bir şekilde görüyorsunuz” dedi.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir