Rus basını: Anlaşmanın kurtarılması için tek şans, Erdoğan-Putin görüşmesi

Rus basını: Anlaşmanın kurtarılması için tek şans, Erdoğan-Putin görüşmesi

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında arabuluculuk çabaları sürerken Rus basını dikkat çeken bir haber yayınladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Önümüzdeki ay sayın Putin’in de Türkiye ziyareti olacak” demiş, Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da “Böyle bir temasın olması muhtemel. Ancak şu an itibarıyla belirlenmiş kesin bir tarih yok” açıklamasını yapmıştı.

Bu arada Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Türkiye ziyaretinde Ukraynalı Azov komutanlarının serbest bırakılması, Ankara-Moskova hattında gerilim yaratmıştı. Kremlin Sözcüsü Peskov, Azov Taburu komutanlarının Ukrayna’ya dönmesinden Türkiye’yi sorumlu tutarak “Türkiye, anlaşmaları ihlal etti” ifadesini kullanmıştı.

Daha önce Rusya ile Ukrayna arasındaki esir takasına dahil edilen Azov Taburu komutanları, güvenlik amacıyla Türkiye’de bulunuyordu.

RUSYA TAHIL ANLAŞMASININ UZATILMASINI İSTEMİYOR

Son olarak Rus basınına konuşan Rus yetkililer, Putin ve Erdoğan arasındaki görüşmenin Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasının uzatılması için tek şans olduğunu bildirdi.

Rus RIA haber ajansı, gelecek hafta sona erecek tahıl anlaşmasının geleceği açısından Türk ve Rus liderlerin görüşmesinin çok kritik olduğu yorumunu yaptı. Ajansa konuşan Rus kaynaklar, son haftalarda Rusya’nın anlaşmanın uzatılmasına karşı olduğu yönünde açıklamalar yaptığına dikkat çekerek tahıl koridorunun geleceğiyle ilgili çok olumlu bir hava olmadığını belirtti.

Bir yetkili, “Deneyimlerimize göre iki liderin görüşmesi bu durumu değiştirebilir. Şu anda tek umut bu” dedi.

Ukrayna tahılının ihracatını sağlayan Karadeniz tahıl koridoru anlaşması, geçen sene temmuz ayında Türkiye ve BM’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında İstanbul’da düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Erdoğan, Zelenskiy’le görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, “Türk boğazlarından dünyaya açılan bir nefes borusu misali bir yılda 33 milyon tona yakın tahılı ihtiyaç sahiplerine ulaştıran girişimin 17 Temmuz’da dolacak süresinin yeniden uzatılmasını temenni ediyorum. İlgili tüm tarafların bu maksatla küresel sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inanıyorum” demişti.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir