Online teslimat şirketi Getir, Avrupa ülkelerinden çekilmeye devam ediyor… Fransa ve İspanya’dan sonra sıra Hollanda ve İtalya’da

Online teslimat şirketi Getir, Avrupa ülkelerinden çekilmeye devam ediyor… Fransa ve İspanya’dan sonra sıra Hollanda ve İtalya’da

Gökmen Mert Kural

Avrupa ve ABD’de yaptığı satın almalar ve kurduğu operasyonlarla bir anda gündeme gelen hızlı teslimat uygulaması Getir’in finansal sorunlar yaşadığı iddia ediliyor. Avrupa’daki en önemli operasyonu olan İspanya ve Fransa’dan geçtiğimiz ay hızla çekilen ve kepenk indiren Getir’in İngiltere’de de zorlandığı, Hollanda ve İtalya’dan da çekileceği vurgulanıyor.

Getir’in İngiltere biriminde bazı varlıkların müzayede ile satıldığı bilgileri geliyor. Türkiye’nin ilk decacorn’u yani 10 milyar dolar üstü değer kazanan girişimi olan Getir, geçen hafta İngiltere’deki birimine ait bazı soğutma ünitelerini hatta kuryelerin kullandığı scooter, kask ve bisikletleri müzayedeye çıkardı. Getir’in ayrıca bazı depoları da kapattığı İngiliz medyasında yer alan bilgiler arasında. Alman Handelsblatt gazetesi Getir’in hızla girdiği bazı pazarlardan hızla çıktığını, Hollanda ve İtalya’dan da çekilebileceğini duyurdu.

KÖRFEZ SERMAYESİ LİDERLİK EDECEK

İngiltere, İspanya gibi ülkelerde rakiplerini satın alan Getir, son olarak geçtiğimiz yılın sonunda Alman rakibi Gorillas’ı 1.2 milyar dolara bünyesine katmıştı. Geçtiğimiz haftalarda duyurduğumuz haberde Getir’e yeni sermaye girişi için finansman turuna çıkılacağı, bu tura da BAE’nin en büyük fonlarından Mubadala’nın liderlik edeceğini duyurmuştuk. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Mohamed bin Zayed Al Nahyan’ın yönettiği 370 milyar dolarlık varlığı bulunan Mubadala’nın liderlik edeceği yatırım turuyla Getir’e yaklaşık 500 milyon dolarlık sermaye enjekte edilebilir.

patronlardunyasi.com

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir