Michael Jackson’ın Yıllar Geçtikçe Beyazlamasına Sebep Olan ‘Vitiligo’ Hastalığı Nedir?

Michael Jackson’ın Yıllar Geçtikçe Beyazlamasına Sebep Olan ‘Vitiligo’ Hastalığı Nedir?

Pop kralı Michael Jackson, 2009 yılında hayata gözlerini yumarak hayranlarını üzmüştü. Yaşadığı süreç boyunca da pençeleştiği ‘vitiligo’ hastalığı, Michael Jackson’ın özel formüle sahip kremler kullanarak cildini ‘ağartmak’ zorunda kalmasına neden olmuştu. Detaylar…?

Kaynak: https://qrius.com/michael-jacksons-sk…

Aramızda pop türünün kralı diyebileceğimiz Michael Jackson’ı bilmeyen yoktur.

2009 yılında hayatını kaybetmesiyle hayranlarını yasa boğan Michael Jackson, yaşadığı süre boyunca da gerçek anlamda ilginç bir hastalığa sahipti.

Tıp dünyasında vitiligo olarak bilinen bu hastalık, Jackson’ın ailesine göre cildin bazı kısımlarında pigmentasyon eksikliğinden kaynaklanıyor.

Bu pigmentasyon eksikliği, Michael Jackson daha koyu bir cilde sahip olduğu için kendisini belli etmekteydi.

Vitiligo hastalığına sahip olan kişilerin bir kısmı, belirtileri genellikle 10 ila 30 yaşları arasında gösteriyor.

Bu cilt bozukluğuna ek olarak Michael Jackson’ın cildindeki beyazlamaya sebep olan bir diğer rahatsızlık ise ‘lupus eritematozus’, yani yüzde kelebek tarzında döküntülerle kendini gösteren bir hastalık. Halk arasında bu nedenle ‘kelebek hastalığı’ olarak da biliniyor.

“Bu benim elimde olan bir şey değil. İnsanlar hastalığımı bilmeden olur olmadık iddialar ortaya atıyor. Bu hastalığı kontrol edemiyorum…”

“Bu durum beni incitiyor. İnsanlar güneşin altında bronzlaşırken benim beyazlaşmam nedense sorun yaratıyor.”

Açıklamalarında bulunmuştu hastalığı hakkında spekülasyon yapanlara.

Fakat komplo teorileri, ünlü pop sanatçısının söyledikleriyle örtüşmüyor.

Jackson’ın hiçbir şekilde böyle bir hastalığı olmadığını ve cildini aslında ‘ağarttığını’ öne süren komplo teorisyenleri, Michael Jackson’ın cildini ‘ağartmak’ için tıbbi alkoller kullandığını dile getirdi.

Michael Jackson’ın kaşlarında, dudaklarında ve kirpiklerinde uyguladığı operasyonlar bu komplo teorilerini güçlendirmeye devam etti.

Peki bu ne kadar doğruydu? Michael Jackson’ın otopsisinde görev alan bir doktor, Michael Jackson’ın gerçekten vitiligo hastalığında mustarip olduğunu doğruladı. Yüzünde, göğsünde ve karnında vitiligoya dair birçok belirti bulunuyordu.

Michael Jackson aslında teknik olarak cildini ağarttı. Peki neden?

Dermatologlara göre ‘ağartma’ yöntemi vitiligo için kullanılan bir tedavi yöntemi. Michael Jackson’ı yakından takip edenler, şarkıcının sıklıkla makyaj yaptığını fark etmiştir. Bunun sebebinin ise yaraları daha az belirgin hale getirmek.

Fakat Jackson’ın artık yara izleri gizlenmeyecek hale geldiği için belirli maddelerle formüle edilmiş kremlerle cildini ağartma operasyonuna başladı.

Haziran 2009’da Jackson’ın evinde bu kremlere ait kalıntılar da bulundu. Dermatologlara göre bu kremin güneş yanığı yaratma gibi büyük bir yan etkisi var. Bu nedenle Michael Jackson’ın güneşli zamanlarda çok daha ‘kapalı’ giyindiği görülebiliyor.

Yani sonuç olarak Michael Jackson’ın cildini ‘ağartmasının’ sebebi kendini ‘beyazlatmak’ istemesi değil!

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir