Cinsel istismar skandalında şoke eden isimler… Hepsi de Epstein ile görüşmüş

ABD’de tutuklandığı cezaevinde intihar ederek yaşamına son veren ünlü milyarder ve iş insanı Jeffrey Epstein hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

18 yaşından küçük kızlara cinsel istismarda bulunduğu ve fuhuş ağı oluşturduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve 66 yaşında hapishanede intihar eden Epstein’le ilgili yeni bilgiler gösteri dünyasından iş dünyasına pek çok kişiyi şoke etti. Epstein’in Manhattan’daki cezaevinde intihar ederek ölmeden önce birçok ünlü ve varlıklı insanla ilişkisi olduğu ortaya çıktı. ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Epstein’in yazışmaları, e-postaları ve randevularını analiz etti.

Aralarında Bill Gates, Donald Trump, Prens Andrew, Kevin Spacey ve Bill Clinton gibi sanat, iş ve siyaset dünyasından birçok ünlü ismin de adının geçtiği kişilere küçük kızları bulup, istismar etmekle suçlanan Jeffrey Epstein, 2005 yılından öldüğü 2019 yılına kadar bu iddialarla suçlandı.

Hapishanede yaşamına son veren Epstein ile ilgili hâlâ yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Son olarak ise geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü yazar ve akademisyen Noam Chomsky ile defalarca bir araya geldiği basına yansıyan Epstein’ın şimdi yeni belgelerde Bill Gates’ten Woody Allen’a pek çok isimle iletişimde olduğuna dikkat çekildi.

Wall Street Journal tarafından incelenen ve 2013’ten 2017’ye kadar binlerce sayfalık e-postayı içeren belgeler, Epstein’ın ilişkileriyle ilgili ayrıntılar veriyor. İşte o isimler…

LAWRENCE SUMMERS

1999’dan 2001’e kadar hazine bakanı olarak görev alan ardından da 2001’den 2006’ya kadar Harvard Üniversitesi’nin başkanı olan Lawrence Summers, Epstein’ın ilişki içinde olduğu isimlerden en dikkat çekenlerden biri.

Epstein, Summers’ın üniversitenin rektörü olarak görev yaptığı süre boyunca Harvard’a milyonlarca dolar bağışladı. Ancak Harvard, Epstein’ın 2008’de suçunu kabul etmesinden sonra bağışları reddetmeye karar verdiğini söyledi.

Belgelere göre; Harvard profesörü iken Summers, 2013’ten 2016’ya kadar Epstein ile birkaç akşam yemeği de dahil olmak üzere pek çok toplantı yaptı.

Sözcüsü, Summers’ın Epstein’ın mahkumiyetinden sonra Harvard için bağış talep etmediğini ve ondan kişisel olarak para almadığını söyledi.

Ancak Summers’ın eşi için bağış istediği belirtildi. Ayrıca Summers, Harvard’ın bağışlarını artık kabul etmeyeceğine karar vermesinden yıllar sonra Epstein ile görüşmeye ve ondan yardım istemeye devam etti.

WOODY ALLEN

Epstein’ın, Allen ile dost olduğu aslında biliniyordu. Ancak belgeler, bazı faaliyetleri ve ne sıklıkta bir araya geldikleri hakkında yeni ayrıntıları ortaya koyuyor. Belgelere göre; ikili, 2014 ve 2015’te neredeyse her ay bir araya gelmelerinin planlandığını gösteriyor.

Hatta Kasım 2012’de, Allen’ın bir asistanı, Epstein’ın asistanlarından birine bir not gönderiyor. Nota göre; Allen, Jeffrey’nin, yeni filmini bugün mü yoksa yarın mı izleyeceğini soruyor.

Belgelere göre, Epstein ve Allen ayrıca 2013’te sanatçı Jeff Koons’un stüdyosuna ve 2017’de Sotheby’s Müzayede Evi’ne ziyaretler planladılar.

Woody Allen ve eşi Soon-Yi’nin sözcüsü; “Epstein ile aynı mahallede yaşıyorlardı ve sık sık onun evindeki akşam yemeği partilerine davet ediliyorlardı. Bu toplantılarda her zaman başka konuklar da olurdu. Woody, Epstein ile asla bir iş görüşmesi yapmadı ve onunla Soon-Yi de olmadan bir kez bile vakit geçirmedi” dedi.

Belgelere göre, Ekim 2014’te Epstein, Allen’ın, Alfred Hitchcock’un “Psycho” filmini izleyen bir grup konuğa film kurgusu dersleri vermesini planladı.

DİĞER İSİMLER

Milyarder risk sermayedarı ve LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman da Epstein’ın Karayipler’deki özel adasını ziyaret edenler arasında. Ayrıca İsrail eski başbakanı Ehud Barak da Epstein’ı onlarca kez ziyaret etti ve Epstein’ın Florida ve New York’taki malikanelerine yine Epstein’ın özel jetiyle gitti.

Reid Hoffman

Barak, New York’a gittiğinde sık sık Epstein’ı ziyaret ettiğini söyledi. Epstein’ın evinde siyaset ve diğer konuları tartışacağı ilginç insanlarla tanıştığını söyledi:

“Geriye dönüp bakıldığında; Epstein, Dr. Jekyll ve Mr Hyde’ın korkunç bir versiyonu gibi görünüyor, ancak o zamanlar zeki, sosyal olarak iyi bağlantıları olan ve bilimden jeopolitiğe kadar geniş ilgi alanlarına sahip biri gibi görünüyordu.”

Epstein’ın arkadaşları arasında; özel sermaye devi Apollo Global Management’ın milyarder kurucu ortağı Leon Black de bulunuyor. 2013’ten 2017’ye kadar Epstein ile 100’den fazla görüşme planladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir