Akşener’in konuşmasının şifreleri: Cumhur ittifakı gündeminde yok; stratejik birliktelik hedefleyecek, kazanacak aday ısrarını sürdürecek

Akşener’in konuşmasının şifreleri: Cumhur ittifakı gündeminde yok; stratejik birliktelik hedefleyecek, kazanacak aday ısrarını sürdürecek

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Olağan Kurultayı’nda İyi Parti’nin önümüzdeki süreçteki yol haritasına ilişkin önemli mesajlar verdi. Akşener, CHP’ye yönelik sert eleştiriler getirse de İYİ Partililer, “CHP ile ittifak mutlaka gözden geçirilecek, yerel seçimlerde bir arada hareket edilecek olursa bunun adı stratejik birliktelik olur” yorumlarını yaptı. Akşener’in ”Ceketimi assam seçilirim diyen siyaseti değiştireceğiz” sözleri de “kazanacak aday” ısrarının süreceğinin işareti olarak değerlendirildi. 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yeniden aday olduğu 3. Olağan Kurultay, bugün Ankara’da gerçekleştiriliyor. 50 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu’nun da belirleneceği kurultayda konuşan Akşener, İyi Parti’nin yol haritasına ilişkin önemli mesajlar verirken, parti içi muhalefete de sert sözlerle yüklendi. 

Parti içi muhalefete yüklendi

Akşener konuşmasına Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan yenilgiye yönelik değerlendirme ile başladı. “Milletimizin sesine kulak vermek için il il gezdik” diyen Akşener, “Benimle ilgili pis iftiralara şahit oldum. Allah bana bunu gösterdi. Asla affetmeyeceğim. Hep birlikte hesaplaşacağız. Zengin olmak için gelmedik bu günlere. Zengin olmayı hayal edenler; kapı dışarı” sözleriyle parti içi muhalefete yüklendi. 

Akşener, milletvekili listelerinin belirlenmesinde temayül uygulamasına tepki gösteren partililere sert sözlerle yanıt verdi. 

“Madem kurucusunuz” dediği partili Günay Kodaz

Akşener’in “Temayülde geride kalan arkadaşlarımız bu meselede sıra tutmaktan tut her türlü ahlaksızlığı yaptılar. Sonuç; arkadaş 17’de çıkmış. Madem kurucusunuz niçin siz bugüne kadar o üyenin kendisine, teşkilatlarına ulaşmadınız da bana yar olmayan kara toprağındır diyen, partimize yandaş televizyonlarda her türlü iftiranın karşısında bıraktınız? Diyorsunuz ki; bana yar olmayan kara toprağındır. Siz kim, Türklük kim? Saygısızlar!” sözleri ile Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz’ı hedef aldığı belirtildi. 

Akşener’in muhalefete yanıt verirken daha önceki kurultayları hatırlatması da dikkat çekti. İki kere blok liste yaptığını, daha sonra itirazlar üzerine çarşaf liste yaptığını ancak bunun da tepki gördüğünü dile getiren Akşener’in elindeki oy çuvalını gösterip “Milletvekillerini, GİK üyelerini kura ile mi belirleyeyim?” sözleri de salondan büyük alkış aldı.

“Savaşmalıydık” sözleriyle özeleştiride bulundu

Akşener’in konuşmasında en çok merak edilen kısım ise CHP ve altılı masaya ilişkin söyleyecekleriydi. Akşener, CHP’ye yönelik eleştirilerine “CHP’den 15 milletvekili istedik, hayatımın en büyük pişmanlığıdır” sözleriyle başladı. Akşener, “Savaşmadık, kolay olanı seçtik” ifadesiyle de özeleştiri de bulundu. CHP’yi ve CHP’den kendisine yönelik gelen eleştirilere sert yanıt veren Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili ise dikkatli bir dil kullandı. Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili de parti içerisinde çok konuşulan bir yorumu kürsüden dile getirdi. Akşener, “Beni en çok üzen ne oldu biliyor musunuz? İstanbul’daki seçimi biz değil HDP kazandırdı” sözleri ile partiden istifa ettikten sonra “İYİ Parti ve CHP, HDP’nin desteği ile İstanbul ve Ankara’da seçimleri kazandı” diyen Yavuz Ağıralioğlu’na tepki gösterdi. 

“Kazanacak aday” ısrarını sürdürecek

Akşener, CHP ile ittifakın yerel seçimlerde sürdürülüp sürdürülmeyeceğine ilişkin kamuoyu beklentisine işaret etti. “Milletimizi git dediği yere gideriz, dur dediği yerde dururuz” sözlerini değerlendiren İyi Partililer, “CHP ile ittifak mutlaka gözden geçirilecek, yerel seçimlerde bir arada hareket edilecek olursa bunun adı stratejik birliktelik olur” yorumlarını yaptı. Partililer, Akşener’in “Ceketimi assam seçilirim diyen siyaseti değiştireceğiz” ifadesini de büyükşehirlerde aday belirleme sürecinde yine ‘kazanacak aday’ ısrarını sürdüreceğinin bir işareti olarak değerlendirdi. 

Yavuz Ağıralioğlu’na sert sözler

Ağıralioğlu, partiden istifa etmesinin ardından 2019 belediye seçimlerine ilişkin olarak, “İYİ Parti ve CHP, HDP’nin desteği ile İstanbul ve Ankara’da seçimleri kazandı” ifadelerini kullanmıştı. Akşener, Ağıralioğlu’nun sözlerine ilişkin, “Beni en çok etkileyen, en çok üzen ne oldu biliyor musunuz? ‘İstanbul’un seçimini biz değil HDP kazandırdı…’ Yuh muh yok. Bugün hesaplaşıyoruz. Hesap veriyorum sonra hesap soracağım. Bu partide artık şımarıklık bitmiştir. Hadsizlik bitmiştir. Saygısızlık bitmiştir” ifadelerini kullandı.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir