Ahmet Taşgetiren: Birçok insanın geliri, şu an oturduğu muhitteki kiraları karşılamaktan uzak

Ahmet Taşgetiren: Birçok insanın geliri, şu an oturduğu muhitteki kiraları karşılamaktan uzak

Karar yazarı Ahmet Taşgetiren, köşesinde son dönemde tırmanan ve gündemden düşmeyen barınma sorununu ele aldı. İktidarın konutlarda kira artışını yüzde 25 ile sınırlamasının sorunu çözemeyeceğini söyleyen Taşgetiren, “Bir kere o sınırda kalmaz kiralar, kiracılar bu karara dayanarak ev sahibinin kira artış talebine dirense bile bitmez. O zaman da adliyeler dava dosyaları ile dolar, getirilecek arabuluculuk sistemi en kısa zamanda işlemez hale gelir.” dedi.

Kiracı- ev sahibi sorunlarının bazen yargıya intikal etmese bile ‘en kıyıcı’ durumlara kadar ulaşabildiğini kaydeden sözlerine şöyle devam etti: 

“Şöyle bir vaka var: Birçok insanın geliri, şu an oturduğu muhitteki kiraları karşılamaktan uzak hale gelmiş bulunuyor. Bu, normalde “orta gelir kuşağı”nda olmasına, aldığı eğitim sebebiyle o kuşakta olması gerekmesine rağmen, ekonomi-politikaların getirdiği durum sebebiyle taban ücretle komşu ücret seviyesine inmiş bulunan beyaz yakalı, mavi yakalı her ne ise çok çok büyük kitlelerin etkilendiği, derinden etkilendiği, psikolojik travma yaşattığı bir sorun haline gelmiş bulunuyor. Bu durumda olan kaç kişinin, işini birkaç güne indirebiliyorsa, diyelim İstanbul için, “Acaba komşu illere mi taşınsam” dediğini biliyorum. Sosyal statüsüne uygun bir evde oturmak, ya da oturamamak, büyük şehirlerde oturan pek çok insanın sıkıntısı halindedir.” 

Yazının tamamı

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir